Yoğun işler ve son snapshot’ın çokta fazla içerik ile gelmemesi üzerine 49a’yı pas geçerek 50a ve 50b ile beraber inceleme kararı aldık. Lafı daha fazla uzatmadan hemen geçelim bakalım bu son iki snapshotta neler gelmiş.

Not: 1.4.6 Pre-release, 12w50b’ye - hata düzeltme haricinde - neredeyse hirçbirşey eklemediği için ayrı bir yazı konusu olmayacaktır.

Öncelikle eklenen üç önemli eşyamız mevcut. Bunlar Firework (Havai Fişek), Firework star (Havai fişek yıldızı) ve Enchanted Book (Büyülü (Efsunlu :D) kitap).


Firework (Havai Fişek)

image      image image

Havai fişekler kağıt ve barut yardımıyla yapılıyor. Patlama sırasında oluşacak şekil, renk ve efektler ise en başa koyacağınız firework star (Havai fişek yıldızı) tipi ile belirleniyor. Arzu edilirse firework star olmadan da havai fişek yapabilmek mümkün ama bu durumda havaya uçan roket sadece uçtuğuyla kalıyor ve patlamıyor.

Havai fişeklerin uçacağı mesafeyi alt kısma yerleştireceğiniz barut sayısı belirliyor. (maksimum 3) Koyacağınız barut sayısına göre uçuş mesafesi:

1 barut ile : 12 - 20 blok,

2 barut ile : 23 - 38 blok,

3 barut ile : 40 - 57 bloktur.

Havai fişekleri elinize alıp herhangi bir zemine sağ tıklayarak ateşleyebileceğiniz gibi dispenser yardımı ile redstone devreleri kullanarak ta ateşleyebilirsiniz. Uçuş rotaları düz bir çizgi olmayabiliyor. Hatta 5 blok mesafeye kadar rotadan sapabiliyorlar.


Firework star (Havai fişek yıldızı)

image     imageimage

Kendisi havai fişeklerimizin rengini, şeklini ve oluşacak efekti belirleyen malzeme. havai fişek yıldızının oluşumunda 3 seçeneğiniz mevcut. Bunlar renk, efekt ve şekil. Renk olarak tek renkten başlayıp 8 farklı renge kadar aynı anda kombine edebilmeniz mümkün. Efektleri de aynı şekilde (twinkle ve trail) ister tek isterseniz birlikte kullanabilmeniz mümkün. Ama şekil faktöründe sadece tek bir adet (small ball, large ball, star-shaped, burst, creeper-shaped) kullanabilirsiniz. Birlikte kullanma veya kombine etme gibi bir şansınız ise henüz yok.

Peki havai fişek yıldızı nasıl yapılır? Öncelikle ihtiyacınız olan barut. Kendisi yıldızımızın temel bileşeni. Sonrasında ise renk geliyor. İstediğiniz miktarda renk yerleştirebilmeniz mümkün. (maksimum 8 olmak koşuluyla) Unutulmaması gereken nokta renkler birleşmez. Yani kırmızı ve sarı rengi aynı anda eklediğinizde yıldızınız pembe renk oluşturmaz kırmızı ve sarı renk olarak patlar. İstediğimiz rengi / renkleri ekledikten sonra sıra geldi ekstra bileşene. Ekstra bileşenleri iki sınıfta inceleyebilmemiz mümkün.


Efekt bileşenleri:

 • Trail - diamond (elmas)

 • Twinkle - glowstone dust

Şekil bileşenleri:

 • Small ball

 • Large ball - Fire Charge

 • Star-shaped - Gold Nugget

 • Burst - Feather

 • Creeper-shaped - Head


Efekt bileşenlerini ister birlikte ister tek olarak kullanabilmeniz mümkün. Ayrıca Şekil bileşenleri ile de kullanabilmeniz mümkün. Önemli nokta şekil bileşenlerinden sadece birini kullanabiliyorsunuz. Yani ne demek istiyor Baha? Örnek ile açıklayalım.

Crafting alanına bir adet barut ve renk ekledik. efekt bileşeni olarak hem diamond hemde glowstone dust’ı aynı anda ekleyip efektleri birleştirebiliyoruz. İstersek bunların yanına bir adette şekil bileşeni ekleyebiliyoruz. Şayet şekil bileşeni olarak birşey eklemezsek standart olarak small ball bileşeni geliyor. Fire charge ekleyip şekil bileşenini large ball olarak değiştirebiliyoruz ama. bunların yanına bir gold nugget ekleyip 2. bir şekil bileşeni yapamıyoruz.

Peki Baha o kadar anlattın da nedir bu trial, twinkle, small ball derseniz bunları kelimeler ile anlatmak güç. O sebeple hemen aşağıda her bir bileşenin görüntüsünü bulabilir ayrıca efektler ile birleştirerek değişik görüntüler de oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki görüntüler sadece tek bileşeni içermektedir. Geri kalanı elinizdeki materyallere kalıyor.

Efekt bileşenleri:

 • Trail 

image

 • Twinkle 

image

Şekil bileşenleri:

 • Small ball

image

 • Large ball 

image

 • Star-shaped 

image

 • Burst

image

 • Creeper-shaped 

image


Enchanted Book (Büyülü kitap)

image

Büyülü kitaplar oyuncuya, istediği enchanting özelliğini silah, zırh veya eşyaya ekleyebilme şansı sağlar. Peki bunu nasıl yapar? Öncelikle enchanting table’a normal boş bir kitabı yerleştiriyoruz ve büyülü özellik kitaba aktarılıyor. Sonrasında ise bu kitabı anvilde kullanarak ekipmanımıza istediğimiz özelliği ekleyebilyoruz.

image
image

Herşey iyi güzelde normalde enchanting table ile zaten direk özellik kazandırabiliyorduk. Neden ekstra maliyetle ve zahmetle yapalım bu işi? Buradaki nokta ekipmanınıza istediğiniz özelliği kazandırabilmenizde yatıyor. Örneğin enchanting table ile gelecek özellikler tamamen rastgele belirleniyor. Oysaki bu durumda ekipmanınıza ekleyeceğiniz özelliği önceden görerek ekleyebilir veya duruma göre farklı özelliklerde kombinasyonlar oluşturabilirsiniz.

Ayrıca muhtemelen hata sebebiyle oluşan ve bir sonraki snapshot’ta düzeltileceğini tahmin ettiğim durum ise bu büyülü kitapları creative modda iken herşey üzerinde kullanabiliyor oluşumuz. Nasıl derseniz aşağıdaki 2 örneği inceleyebilirsiniz.

image
image

Bunların dışında yeni snapshotlar ile gelenleri sıralarsak

+ Nether Brick slabs oyuna eklendi.

+ Silk Touch özelliği artık Shears üzerine uygulanabiliyor. Bunun için Silk Touch özelliği olan büyülü bir kitabı Anvil’de Shears üzerinde kullanmanız yeterli. Ne işe yarar derseniz bu sayede Survival modda iken örümcek ağlarını direk olarak alabiliyoruz.

+ Yavaş yürüme (değiştirmediyseniz Shift) tuşu ile crafting table, dispenser, fırın gibi blokların üzerine redstone devre elemanı (button, lever, repeater, redstone) yerleştirebiliyorsunuz.

image

+ Fancy grafik ayarlarında oyunuyorsanız fark etmiş olabileceğiniz üzere artık eşyalarda yerde 3 boyutlu olarak dönüyorlar. Ayarı Fast yaptığınızda ise önceki 2 boyutlu hale geri dönüyorlar.

image

image

+ Ecnhantment olarak yeni bir özellik eklendi. İsmi “Thorns”. İsminden de tahmin edebileceğiniz üzere bu özellik zırhlarda kullanılıyor ve size saldıran mobların hasar görmesini sağlıyor.

+ Elinizdeki eşyaları değiştirdiğinizde hemen üstünde elinizdeki eşyanın ismi görünüyor. İstenirse Options.txt dosyası üzerinden kapatabilmeniz mümkün. (“heldItemTooltips” satırını “false” yapın.)

+ “Ctrl + Q” kısayolu oyuna eklendi. Bu sayede elinizdeki eşyaları “Q” tuşu ile tek tek atmak yerine direk olarak 64’lük desteler halinde atıyorsunuz.


Yine her zaman olduğu gibi snapshot’lar için gereken linkleri Download bölümümüzde bulabilirsiniz.
Bu yazı Minecraft Snapshot 12w50b (Çıkış tarihi: 14 Aralık 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.